Бджоли відіграють важливу роль у сільському господарстві, але в умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському господарстві все частіше виникає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь.
Найбільш небезпечні для бджіл інсектициди, тобто препарати , які застосовуються проти шкідників. За даними науковців, у 95% випадках хімічний токсикоз викликають саме ці речовини, в 4 % – гербіциди і лише 1 % припадає на інші препарати.
Основною причиною загибелі бджіл є використання засобів захисту рослин у період цвітіння рослин без своєчасного попередження про це бджолярів. Чимало випадків, коли бджоли, зібравши нектар і,пилок з оброблених пестицидами рослин, гинуть в полі, а якщо заносять отруєний корм у вулики, то гине повністю родина.
Хочеться наголосити, що згідно закону України « Про бджільництво» ст.37 фізичні та юридичні особи, які застосовують хімічні препарати на медоносних культурах не пізніше ніж за три доби зобов’язані оповістити пасічників або органи місцевого самоврядування , апро проведення хімічного захисту посівів, садів,вказати назву препарату та термін на який потрібно ізолювати бджіл.
Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір по охороні бджіл від можливого отруєння. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл ( «небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»).
Пасіки необхідно вивезти не менш, ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати на термін до 5 діб, у залежності від застосованого препарату. Враховуючи токсичність всіх засобів захисту рослин для бджіл, обробіток сільгоспкультур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Обробки в садах, посівах ріпаку, гірчиці та на інших медоносних культурах в період цвітіння заборонені, або проводяться препаратами 3 класу токсичності (помірно токсичними: «Каліпсо-480SC», «Матч-050ЕС»,»Маврік ЕВ»,Сіванто Прайм 200SL). Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові та вечірні години при швидкості вітру менше 5м/с. Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Обробка хімічними речовинами медоносних культур під час їх цвітіння неприпустима. У разі крайньої необхідності використовують найменш токсичні пестициди або біопрепарати.
Згідно ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 11 Закону України “Про пестициди і агрохімікати” працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами, які працівники не мають посвідчення і допуску до роботи з пестицидами і агрохімікатами до роботи не допускаються. Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Державний фіто санітарний інспектор А.Д. Кулава