Зміни щодо оподаткування операцій з постачання нерезидентам електронних послуг фізичним особам 1

Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що з 02 липня 2021 року набули чинності зміни, внесені до Податкового Кодексу України, зокрема в частині оподаткування електронних послуг, що надаються нерезидентами, за винятком окремих змін, які наберуть чинності з 01 січня 2022 року.

Зазначені зміни внесені Законом України від 03.06.2021 №1525-IX «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам» (далі – Закон №1525-IX).

Закон №1525-IX передбачає, що іноземні компанії, які постачають резидентам України електронні послуги, будуть зобов’язані зареєструватися платниками ПДВ за спрощеною процедурою через спеціальний електронний сервіс, якщо загальна сума від здійснення відповідних операцій перевищуватиме 1 мільйон гривень на рік. Нерезиденти складатимуть спрощену звітність в електронній формі державною або англійською мовою.

Крім того, Законом № 1525-ІХ:

• виключено норму, згідно з якою резиденти при виплаті нерезидентам доходу за виробництво та/або розповсюдження реклами повинні сплачувати податок за ставкою 20 відсотків суми таких виплат за власний рахунок;
• визначено: для документів, що засвідчують факт постачання послуг складених в електронній формі, датою оформлення такого документа, вважається дата складення такого електронного документа;
• визначено перелік електронних послуг;
• звільнено від оподаткування ПДВ постачання електронних послуг шляхом надання доступу до електронних освітніх (навчальних) ресурсів в рамках надання освітніх послуг;
• включено нерезидентів до переліку осіб, які реєструються платниками ПДВ;
• встановлено правила визначення місця постачання електронних послуг (B2C);
• встановлено форму та визначено порядок надсилання податкового повідомлення нерезиденту та скарги на таке рішення;
• встановлено спрощену процедуру реєстрації платника ПДВ для постачальників-нерезидентів, яка може здійснюватися віддалено в електронній формі на спеціально розробленому веб-порталі;
• визначено правила податкового обліку з ПДВ для нерезидентів, що надають фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташовано на митній території України;
• звільнено від обов’язку нерезидента реєструвати податкові накладні;
• передбачено сплату податкового зобов’язання для нерезидента в іноземній валюті.

Запровадження закону №1525 забезпечить єдиний підхід до оподаткування послуг, що надають як резиденти, так і особи – нерезиденти на митній території України. Введення новацій сприятиме додатковим надходженням до бюджету.