Під час війни вже були зафіксовані випадки, коли людина усвідомлювала небезпечність своїх вчинків і передбачала їх шкідливі наслідки, але, перебуваючи під впливом безумовно переважаючої сили примусу, була позбавлена можливості керувати своїми вчинками і поставлена в необхідність чинити саме так, а не інакше. Тому виникає питання: якщо людина поставлена внаслідок насильства (примусу) в неподолану необхідність заподіяти шкоду і ця необхідність була створена іншою людиною, подолати яку було неможливо, то чи відповідає вона за заподіяну шкоду?
02 серпня 2022 року в Ізмаїльському районному відділі № 1 філії Центру пробації в Одеській області фахівець Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Каплієнко провела інформаційний захід для суб’єктів пробації з приводу роз’яснення обставин вчинення кримінального протиправного діяння під впливом фізичного або психічного примусу, що визначено статтею 40 КК України. Відповідно до частини першої статті 40 КК України не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.
Фахівчиня докладно ознайомила присутніх з ознаками примусу, поняттями фізичного та психічного примусу, розглянули та обговорили види примусу з наведенням прикладів. По завершенню зустрічі нагадала, що безоплатні консультації з будь-яких правових питань можна отримати в Ізмаїльському бюро правової допомоги (проспект Миру, 23, телефон (04841) 59505), (04841) 59509).