Небезпечними можуть бути будь-які продукти харчування. Найчастіше небезпеку становлять сирі продукти тваринного походження, особливо сирі або без належної термічної обробки м’ясо, яйця, непастеризоване молоко. Також небезпечними можуть бути немиті фрукти та овочі. Тому важливо створити повноцінні умови для зберігання харчових продуктів і доступ до джерел водопостачання у достатній кількості.
Симптоми харчового отруєння можуть бути як легкими, так і дуже серйозними, і можуть з’явитися вже через кілька годин або через кілька днів. Найбільш поширеними симптомами є: біль у шлунку, спазми шлунку, нудота, блювання, діарея, підвищення температури.
Якщо у вас діарея або блювання, насамперед пийте багато рідини, щоб запобігти зневодненню.
Якщо у вас виникли серйозні симптоми — пронос з домішками крові, температура вище 38,5°С, часте блювання, діарея понад 3 дні, ознаки зневоднення, запаморочення при вставанні — негайно зверніться по медичну допомогу.
Як запобігти харчовому отруєнню?
Часто мийте руки, посуд і поверхні, де готується їжа до, під час і після приготування.
Не допускайте перехресного забруднення продуктів. Відокремлюйте сире м’ясо, птицю та яйця від готових до вживання продуктів. За можливості використовуйте окремі дошки та зберігайте сире м’ясо окремо від інших продуктів.
Проводьте належну термічну обробку продуктів. Воду та молоко краще прокип’ятити, якщо є підозра на можливе забруднення.
Правильно зберігайте продукти харчування. У холодильнику температура має бути 4°С або нижче.
Не вживайте продукти, що швидко псуються або зберігалися без холодильника, після завершення терміну придатності або за найменшої підозри на те, що вони зіпсувалися.