Держава продовжує виплачувати грошову допомогу українцям, які через війну вимушено покинули свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами.
Особи, які мають офіційний статус ВПО, щомісяця отримують допомогу в розмірі:
- 2 тис. грндля осіб від 18 років;
- 3 тис. грндля дітей (до 18 років) та осіб з інвалідністю.
Право на отримання виплат ВПО мають:
- громадяни, які виїхали з населених пунктів, що входять до переліку територій, на яких ведуться/велися бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією РФ;
- громадяни, які мають непридатне для проживання/зруйноване житло і подали до 20 травня минулого року заявку на відшкодування втрат;
- українці, які можуть надати документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення житла через бої, теракти, диверсії, спричинені російською агресією;
- громадяни, які щомісяця отримували адресну допомогу як ВПО станом на 24 лютого 2022 року;
- особи, які після 24 лютого 2022 року повторно виїхали з територій, які перебувають під тимчасовою окупацією або де ведуться бої.
Перерахування бюджетних коштів ВПО здійснюється Мінсоцполітикив АТ Ощадбанк щомісяця, до третього, 13 і 23 числа. Натомість раз на місяць відбувається виплата на підставі реєстру внутрішньо переміщених осіб для виплати допомоги.
Найголовнішою причиною, чому не приходять виплати ВПО, є технічні проблеми.
Право на виплати ВПО мають громадяни, які виїхали з населених пунктів, розташованих на територіях:
- можливих бойових дій;
- активних бойових дій;
- тимчасово окупованих РФ, на яких не визначена дата завершення боїв або окупації.
Перелік областей та громад, на підставі якого українцям нараховується допомога, періодично оновлюється наказом Мінреінтеграції.
Статтею 9 закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” передбачено, що ВПО зобов’язані повідомляти про зміну місця проживання структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій, ЦНАПи, виконавчі органи міських, сільських та селищних рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.
- У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщені особа зобов’язані повідомити орган, який видав довідку не пізніш як за 3 дні до дня від’їзду.
- У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання приймається рішення про скасування дії довідки відповідно на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 20 березня 2022 № 332 вжиті заходи для того, щоб унеможливити зловживання статусом ВПО. Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги. Контроль за дотриманням вимог законодавства під час надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам здійснюється територіальними органами Нацсоцслужби шляхом проведення вибіркової перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається відповідний акт.
Посадова особа територіального органу Нацсоцслужби протягом одного робочого дня передає акт органу соціального захисту населення за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.
У разі коли внутрішньо переміщена особа протягом десяти календарних днів не прибула до органу соціального захисту населення, орган соціального захисту населення приймає рішення про припинення надання допомоги на проживання з наступного місяця.
Постанова КМ від 20.03.2023 року № 332