Саф’янівська сільська рада звертає Вашу увагу на збільшення випадків виникнення пожеж на відкритих територіях з початку 2024 року.
Причиною переважної кількості випадків є не тільки наслідки агресії з боку РФ, а і недбала поведінка людей з вогнем та порушення правил пожежної безпеки. Спалювання сухої трави в природних екосистемах або листя на присадибних ділянках може з легкістю переростати у неконтрольоване горіння, чим загрожує знищенням лісового фонду держави, біоресурсів, будівель та споруд житлового сектору, спричиняти забруднення атмосферного повітря, що в свою чергу є прямою загрозою навколишньому природному середовищу, здоров’ю та життю людей.
За спалювання трави передбачена адміністративна, а також кримінальна відповідальність. Так, за випалювання пасовищ, стерні, рослинності чи її залишків, листя, відповідно до статті 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф становить від 3060 грн. до 6120 грн. для громадян і від 15300 грн. до 20400 грн. – для посадових осіб. У випадку паління багаття на території природно-заповідного фонду порушникам загрожує штраф від 6120 грн. до 12240 грн. для громадян і від 21420 грн. до 30600 грн. для посадових осіб. Крім цього, відповідно до статті 245 ККУ, за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу порушник може нести і кримінальну відповідальність: штраф від 5400 до 9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або ж обмеження волі на строк від 2 до 5 років, або позбавлення волі на той самий строк.
Нагадуємо, що відповідно до статті 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен має законне право боротися із несанкціонованим спалюванням сухотрав’я і рослинних залишків. Згідно з статтею 20 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” не допускається спалювання промислових та побутових відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря забруднюючими речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог, встановлених законодавством про охорону атмосферного повітря. Стаття 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює, що кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище. Стаття 12 цього ж Закону визначає обов’язок кожного берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів.