11 жовтня для мешканців с. Озерне головні юристи Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели правопросвітницький захід на тему «Земельна реформа в Україні».
У с. Озерне неодноразово виникали конфліктні ситуації з приводу землі, тож подібні інформаційні заходи спрямовані на підвищення обізнаності мешканців села у галузі земельного права.
Юристи нагадали, що з 1 липня 2021 р. відкрився ринок землі. Це не означає, що свою землю обов’язково треба продати, проте власники земельних ділянок отримали право вповні розпоряджатися своєю землею, в т.ч. й продавати.
Варто ретельно перевірити правовстановлюючі документи на земельні ділянки.
Так, якщо особа має державний акт без кадастрового номеру на право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, власнику бажано:
- замовити і розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (виконується на договірній основі суб’єктом господарювання, який має у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників);
- зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (ДЗК) з присвоєнням їй кадастрового номеру, і отримати Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру;
- з метою державної реєстрації прав власності на земельну ділянку звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса з відповідною заявою, оригіналами документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документом, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав у розмірах встановлених статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Якщо особа має державний акт з кадастровим номером на право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, власнику бажано:
- з метою державної реєстрації прав власності на земельну ділянку звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса з відповідною заявою, оригіналами документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документом, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
І першим, і другим власникам після реєстрації права власності на земельну ділянку необхідно отримати Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Крім того, важливо пам’ятати, що до 1 січня 2025 р. всі власники невитребуваної земельної частки (паю) або спадкоємці мають оформити право власності на земельну ділянку. Якщо цього не зробити, то буде вважатися, що громадянин відмовився від одержання земельної ділянки. Така земля перейде у комунальну власність територіальної громади.
Впродовж правопросвітницького заходу у селян виникли уточнювальні питання. Після заходу консультування із правових питань провів головний юрист Михайло Орленко.
Ізмаїльський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює з понеділка по п’ятницю з 09.00 за адресою: м. Ізмаїл, пр-т Миру, 23, тел. (04841) 5 95 05, 5 95 09.
Зазначимо, що з ініціативою організації виїзного прийому може звернутися до Ізмаїльського місцевого центру і спільнота села. Вирішення проблем у селі – це відповідальність його мешканців. Та юристи Ізмаїльського місцевого центру завжди готові вам допомогти.