У Кам'янці відзначили старовинне болгарське свято - «Трифон Зарізан» 1

Сьогодні, 14 лютого, жителі болгарських сіл, розташованих на півдні Одещині відзначають не тільки День закоханих, а й свято виноградарів – «Трифон Зарізан».

Свято названо на честь християнського священика Трифона, якого стратили в Нікеї в 250 році.

За легендою, в день страти на всі виноградники країни напали комахи, і виноградарі закликали святого Трифона захистити їх. Комахи зникли, виноградники були врятовані, а день підрізання першої виноградної лози був названий святом Трифона Зарізана.

Традиції святкування Трифона Зарізана в кожному населеному пункті відрізняються, але основний обряд всюди однаковий.

14 лютого рано вранці господиня пече хліб і запікає курку, начинену рисом. Господар будинку наливає своє найкраще вино в спеціальну посудину – бикліцу. Все це складається в вовняну торбу та господар будинку відправляється на виноградники.

Там його чекають інші чоловіки, які братимуть участь в обряді. Всі чоловіки обертаються на схід, читають молитву і три рази хрестяться. Потім господар виноградника підрізає три найдовші виноградні лози. Місце зрізу всі чоловіки поливають вином та святою водою, щоб виноград був здоровим, а урожай – багатим. Коли обряд завершений, присутні вибирають Царя виноградників (зазвичай, це господар виноградника), після чого приступають до трапези або в полі, або вже вдома, у господаря. А ось після трапези – справжнє гуляння на все село.

Жителі Кам’янки також яскраво відсвяткували свято «Трифона Зарізана». Привітати болгарських виноградарів приїхали голова Саф’янівської сільської ради Наталія Тодорова та керівник Відділу культури, молоді, туризму та спорту Саф’янівської сільської ради Людмила Дерменжи.

«Бажаю, перш за все, міцного здоров’я. Тому що сьогоднішнє свято – свято не тільки праці, але і великої любові. У нас любов повинна бути до всього – до праці, до рідних, до нашої землі і до навколишнього світу. Я хочу сказати вам величезне спасибі. Знаю не з чуток, що виноградарство – це важка праця. Це праця, яка завжда обчислюється ні днями, ні місяцями, а роками. Спочатку посади, потім зрости і тільки після цього отримай урожай. Низький вам уклін за ваш нелегкий труд! Бажаю, щоб наша продукція і виноградне вино завжди користувалися попитом, тому що у нас дуже висока якість. А якість ми отримуємо, тому що ви любите свою працю. Зі Святом!», – привітала виноградарів голова Саф’янівської сільської ради Наталія Тодорова.